Odpowiednia treść
Jaką treść wybrać na stronę WWW?
Wstęp
Zdawać by się mogło, że ten punkt jest oczywisty, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę jak dużą ma on wagę. Najprościej można powiedzieć, że strona o nieciekawej i zbyt krótkiej treści praktycznie nie da się bardziej wypromować. Są oczywiście wyjątki, np. strony oferujące u siebie darmowe i bardzo przydatne rzeczy. Jednak niewłaściwy dobór treści serwisu może przekreślić wszystkie pozostałe i czasem bardzo czasochłonne metody promocji. Dlatego radzę nie bagatelizować tego punktu! A oto podstawowe błędy:
Interesuje mnie wszystko...
O co chodzi? Wiele osób nie bardzo wie na początku o czym miałaby być ich strona. W konsekwencji tworzą pewien zlepek tematów - wszystkiego po trochę. Łatwo rozpoznać taką stronę, bo autorzy często już na wstępie piszą, że jest to strona o wszystkim. Taka strategia rzadko pozwala uzyskać dobre rezultaty, bo internauci wchodzą na jakąś konkretną stronę w poszukiwaniu ściśle określonych informacji i zwykle nie są zainteresowani "wszystkim", co autor chciał pokazać. Dlatego dużo lepiej skupić się na wybranym temacie, a nie na wszystkim naraz.
Oczywiście i od tej zasady są wyjątki: jeśli serwis jest prowadzony fachowo przez dużą grupę specjalistów i zawiera obszerną wiedzę, potrafi przyciągnąć czytelników. Niestety początkujący webmasterzy nie mają takich możliwości. Zastanów się, czy warto konkurować z największymi portalami wielotematycznymi i czy jest cień szansy, żeby tą walkę wygrać?
Interesuje mnie to co wszystkich...
Nie zawsze wybór popularnej tematyki strony jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli coś interesuje wielu ludzi, to prawdopodobnie w Internecie jest masa stron o takiej tematyce. W tym gąszczu na pewno są strony bardzo wartościowe, które już wcześniej zdobyły renomę i po prostu trudno Ci będzie z nimi rywalizować bez ściśle sprecyzowanego planu rozwoju. To trudna praca i bez doświadczenia może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Dobrym pomysłem może być wcześniejsze wybadanie rynku - po prostu odszukaj wszystkie strony potencjalnej konkurencji i oceń czy masz szansę wśród nich się wybić.
Mam słomiany zapał...
No, tutaj nie będę mógł Ci pomóc. Prowadzenie własnej dobrej strony WWW to naprawdę trudne, pracochłonne i czasochłonne zadanie. Jeśli strona będzie martwa i nie będzie na niej aktualizacji, stracisz czytelników. Dobrze jest informować o wprowadzonych zmianach na stronie głównej lub przez e-mail (tylko jeśli użytkownicy wyrażą na to zgodę).
Chcę się tylko pochwalić...
No tak, stron tego typu jest naprawdę dużo w Internecie, ale ile z nich jest naprawdę popularnych? Zatem zastanów się czy warto umieszczać w sieci króciutką stronę, w której opisujesz wyłącznie własną osobę. Oczywiście nie ma w tym nic złego... jeśli robisz to tylko na użytek znajomych i rodziny, którzy mogliby być tym zainteresowani. Nie oczekuj jednak, że uda Ci się łatwo przyciągnąć na taką stronę masę internautów. Nie zrozum mnie źle - nie próbuję Cię tutaj przekonać, żeby absolutnie nie zamieszczać na stronie żadnych informacji osobistych, chodzi tylko o to, żeby to nie były jedyne informacje. Chyba każdy woli czytać teksty konkretnej istniejącej osoby, która ma jakieś imię, wiek, zainteresowania i miejsce zamieszkania - rodzi to pewną więź pomiędzy czytelnikami a autorem. Dlatego dobrze jest napisać coś o sobie w jednym z rozdziałów serwisu.
Znowu i w tym wypadku są wyjątki. W Internecie dość dużą popularnością cieszą się tzw. blogi. W najprostszych słowach są to internetowe pamiętniki. Autorzy zamieszczają w nich regularnie opisy swoich osobistych przeżyć z każdego dnia. Prowadzenie takiej strony jest jednak dość trudne, ponieważ jest duża konkurencja w tej dziedzinie. Dodatkowo taka strona zmusza do systematyczności. Jeśli uda Ci się przyciągnąć na stronę czytelników, nie możesz ich zawieść, przestając ją aktualizować. A poza tym pozostaje rzecz najważniejsza: nie każdy jest literatem i nie każdy potrafi pisać ciekawie o swoim życiu tak, aby zainteresować tym nie tylko siebie, ale przede wszystkim innych. Tym niemniej taka forma serwisu internetowego przynosi autorom dużą satysfakcję.
Niech czytają i będą mi wdzięczni...
Chyba już wiesz o co chodzi z tym cytatem powyżej? Nigdy nie traktuj swoich czytelników z góry. Zawsze odnoś się do nich z szacunkiem, nawet jeśli mają jakieś głupie - Twoim zdaniem - problemy. Jeśli nie zamierzasz regularnie odpowiadać na listy, lepiej zapomnij o prowadzeniu własnej strony WWW.
Słyszałem, że można na tym zarobić...
Z takim podejściem nic nie wskórasz. Żeby zarobić, najpierw musisz przyciągnąć czytelników, więc tak czy inaczej musisz stworzyć ciekawą stronę. Nawet jeśli uda Ci się wypromować serwis, nie licz na to, że z nieba automatycznie zaczną spadać sztabki złota. Jeśli chodzi Ci tylko o to, jest wiele lepszych, szybszych i efektywniejszych sposobów aby osiągnąć ten cel. Przygotuj się na pracę całkowicie społeczną i nie licz na to, że od razu wszyscy będą Ci za nią wdzięczni.
Idealny temat (?)
Jaki temat strony zatem najlepiej wybrać? To wbrew pozorom bardzo trudne pytanie. Idealnym rozwiązaniem byłoby wymyślenie czegoś na tyle oryginalnego, że w danej chwili w Internecie jest mało serwisów na ten temat, ale jednocześnie na tyle popularnego, żeby mogła być tym zainteresowana większa grupa ludzi. Niestety nie zawsze można to pogodzić. Jednak pamiętaj, że rynek zawsze należy do pionierów - jak ktoś jest pierwszy, to nie ma konkurencji! Oczywiście chyba nikt rozsądny nie wyobraża sobie dobrowolnego prowadzania strony WWW o tematyce, która go zupełnie nie interesuje. Taki wybór wcześniej czy później musi się skończyć porażką.
Jak widzisz wybór odpowiedniego tematu strony wcale nie jest łatwy, ale zawsze warto poświęcić na to nawet trochę więcej czasu i wszystko dokładnie przemyśleć, bo korzyści mogą być ogromne. Zatem jeśli pomimo wielu zabiegów marketingowych Twoja strona nadal nie jest wystarczająco popularna, zastanów się czy problem nie tkwi właśnie w nieodpowiedniej tematyce serwisu. W każdym przypadku należy bezwzględnie przestrzegać praw autorskich! Umieszczenie we własnym serwisie cudzej własności intelektualnej bez wiedzy i zgody autora, może szybko powiększyć zasoby strony, ale po wykryciu oszustwa, Twój serwis może zniknąć z Internetu z dnia na dzień. W ekstremalnych sytuacjach możesz mieć nawet problemy prawne. Uwagi te nie dotyczą wyłącznie treści tekstowej, lecz także grafiki. Jeśli chcesz zapożyczyć coś unikalnego z innej strony, spytaj o zgodę autora, a przynajmniej podaj adres źródła.