Ewolucja języka HTML
Co to jest język HTML5?
Język HTML 4 stał się oficjalną rekomendacją W3C w 1997 roku. Pierwsza wersja specyfikacji XHTML 1 została ogłoszona w roku 2000. Celem XHTML 1.0 ani 1.1 nie było wprowadzanie nowych znaczników ani atrybutów, ale zbliżenie składni języka HTML do XML. Miało to umożliwić twórcom oraz administratorom serwisów internetowych korzystanie z narzędzi i bibliotek dostępnych dla języka XML oraz pozwolić na większą rozszerzalność HTML - poprzez możliwość osadzania w dokumencie XHTML fragmentów pochodzących z innych specyfikacji XML (SVG, MathML, RDF). Jednak brak nowych możliwości języka, w ciągle rozwijającej się sieci, zaczął mocno doskwierać twórcom oraz producentom przeglądarek. Z tego powodu konsorcjum W3C rozpoczęło prace nad specyfikacją XHTML 2.0, która miała całkowicie zerwać z historycznymi zaszłościami języka HTML 4. Krok ten nie spodobał się producentom popularnych przeglądarek internetowych, którzy przez lata tworzyli swoje produkty tak, aby były zgodne z językiem HTML. Nie ma co ukrywać, że wprowadzenie XHTML 2.0 mogłoby być również sporym problemem dla zwykłych użytkowników, którzy nie mając zainstalowanej najnowszej wersji przeglądarki zapewne nie mogliby w ogóle wyświetlić stron zgodnych z nowym standardem. Z tych powodów prace nad XHTML 2.0 zostały ostatecznie przerwane i specyfikacja ta zapewne nigdy nie zostanie ukończona.
Problem jednak nadal pozostał. Dzisiaj Internet nie taki sam, jak w 1997 roku, kiedy dominowały statyczne dokumenty tekstowe, a multimedialność polegała na wstawieniu do artykułu kilku ilustracji. Dlatego producenci popularnych przeglądarek postanowili rozpocząć prace nad nową wersję znanego wszystkim języka znaczników - HTML tym razem już w odsłonie nr 5. Potem dla ostatecznego opracowania nowej specyfikacji powołano grupę roboczą W3C. Głównymi celami HTML5 są:
- Wprowadzenie nowych elementów dla zwiększenia interaktywności i multimedialności stron internetowych.
- Wprowadzenie nowych znaczników semantycznych, aby uczynić sieć bardziej dostępną dla wszystkich.
- Oficjalne załączenie do specyfikacji rozszerzeń, dodanych w przeszłości na własną rękę przez producentów przeglądarek, które i tak stały się już wcześniej standardem de facto.
- Bardziej szczegółowe określenie sposobu obsługi błędów, tak aby dokumenty napisane przez niedouczonych webmasterów wyświetlały się tak samo w każdej przeglądarce.
- Zachowanie kompatybilności wstecz, tak by użytkownicy starszych przeglądarek również mogli korzystać ze stron napisanych w nowym języku.
Pytania i odpowiedzi
Czym jest HTML5?
Jest to piąta, najnowsza wersja specyfikacji języka HTML. W stosunku do poprzedniej wprowadza szereg nowych elementów i atrybutów zwiększających interaktywność, multimedialność i semantyczność dokumentów. HTML to skrót od Hypertext Markup Language - czyli Hipertekstowy Język Oznaczania. Jest to język komputerowy służący do tworzenia stron internetowych. Dokument HTML jest plikiem tekstowym, w którym wpisujemy wszystkie polecenia dotyczące formatowania tekstu, wstawiania grafiki i inne.
Jak sprawdzić czy przeglądarka obsługuje HTML5?
Przejdź na stronę pt. Czy mogę używać..., a następnie w sekcji HTML5 zobacz, które przeglądarki poprawnie wspierają różne elementy tego języka.
Jaką mam wersję Chrome?
Przeglądarka Google Chrome aktualizuje się automatycznie. Zatem prawdopodobnie masz zainstalowaną najnowszą jej wersję. Aby to sprawdzić, otwórz menu: Pomoc / Google Chrome - informacje.
Komentarze
- Comandeer
16.02.2022 13:52
Tak, ale to jest by design.
Zobacz więcej - Gość
16.02.2022 13:29
Nie działa atrybut autoplay
Zobacz więcej - UszatySiemanko
15.11.2021 11:13
* poradnik dzięki 8) 8) 8) 8) 8) 8)
Zobacz więcej - kiszuriwalilibori
04.01.2018 19:57
Czy tylko u mnie (firefox) Datalist działa w dziwny sposób? Nie wyświetla listy wyboru po wejściu, ale dopiero po wpisaniu znaku, i to nie każdego ale pierwszego, który jest zawarty w polach opcji. A jak nie ma tego znaku to nic nie wyświetla. I nie musi to być pierwszy znak, tylko jakikolwiek...
Zobacz więcej - Michalski Bydgoszcz
27.03.2017 15:36
Aha dzięki pomogłeś, a z tym progress bar sobie podaruję wymyśle coś innego
Zobacz więcej - Comandeer
27.03.2017 15:33
Tylko w JS.
Zobacz więcej - Michalski Bydgoszcz
27.03.2017 15:32
Aha dzięki ogarnąłem jeszcze musze ogarnąć to z <progress> czy jest to możliwe tylko w js czy może także w tym ulepszonym html5 ?
Zobacz więcej - Michalski Bydgoszcz
27.03.2017 15:28
Więc czy muszę wpisać jakich kodeków używa plik lub/czy wystarczy podać format plików???
Zobacz więcej - Comandeer
27.03.2017 15:24
Tam, gdzie będzie iframe, tam będzie odtwarzacz z YT.
Zobacz więcej - Michalski Bydgoszcz
27.03.2017 15:23
Dzięki musiałem coś przeoczyć w samouczku html 5 bo pierwszy raz spotykam się z i frame a może używałem jej poprostu do czego innego i nie pojąłem tego iż można to wykożystać w taki sposób.
Jeśli dobrze pamiętam to wg. Twojego przykładu <i frame ustawia miejsce znajdowania się miniatury video...
Zobacz więcej