Czy XHTML umarł?
Czy przejście z języka (X)HTML do (X)HTML5 wymaga przepisania wszystkich stron od nowa?
Uważny czytelnik w tym momencie może poczuć się nieco zdezorientowany - "Najpierw uczyłem się HTML 4, potem dowiedziałem się, że lepszy od niego może być XHTML, a teraz jeszcze muszę się uczyć HTML5?". W wielu zastosowaniach język HTML jest zupełnie wystarczający. Nie każdy webmaster musi znać język XML, a zatem tym bardziej nie będzie miał potrzeby korzystania z jego narzędzi. Jednak pisanie dokumentów HTML w taki sposób, aby składniowo były zgodne z językiem XHTML 1 (a więc również XML), tak naprawdę raczej niewiele kosztuje. Być może kiedyś zajdzie potrzeba wykorzystania dodatkowych możliwości XHTML, a wtedy dokumenty będą już do tego praktycznie przygotowane.
Mimo swojej nieco mylącej nazwy, specyfikacja HTML5 tak naprawdę definiuje dwa języki: HTML5 oraz XHTML5. Ten drugi jest tym samym, czym był XHTML 1 dla HTML 4, czyli korzysta dokładnie z tych samych znaczników i atrybutów, a jedynie określa nieco inny sposób zapisu oraz klika dodatkowych ograniczeń w celu uzyskania zgodności z ogólnym językiem XML. Nie ma zatem obawy - XHTML nie umarł i na dodatek ma się całkiem dobrze 🙂 Jeżeli jednak czytelnik woli korzystać z uproszczonej składni HTML i nie sądzi, że własności XML kiedykolwiek będą mu potrzebne, nie ma żadnych przeszkód, aby używać zapisu właściwego tylko dla języka HTML. Tworząc specyfikację HTML5 organizacja W3C dała jasno do zrozumienia (pod delikatnym naciskiem producentów przeglądarek), że język HTML nie zostanie porzucony na rzecz XHTML, ale że będą się rozwijać jednocześnie.
Pytania i odpowiedzi
Czym jest XHTML?
XHTML to skrót od Extensible Hypertext Markup Language - czyli Rozszerzalny Hipertekstowy Język Oznaczania. Jest to język komputerowy służący do tworzenia stron internetowych. Dokument XHTML jest plikiem tekstowym, w którym wpisujemy wszystkie polecenia dotyczące formatowania tekstu, wstawiania grafiki i inne.
Czym się różni XHTML od HTML?
Dokumenty XHTML mogą zawierać dokładnie takie same elementy co HTML, ale dodatkowo ich sposób zapisu musi być zgodny ze składnią XML (ang. Extensible Markup Language - czyli Rozszerzalny Język Oznaczania). XML to bardziej uniwersalny język oznaczania tekstu, w którym możemy tworzyć nowe znaczniki. Przy jego użyciu można zbudować dowolny dokument, a nie tylko stronę internetową, nadając mu wewnętrzną strukturę - tzn. umieszczać wybrane fragmenty tekstu w znacznikach, które mogą być następnie ułożone jeden wewnątrz drugiego, tak aby stanowiły logiczne połączenie. Przykładem struktury w języku HTML mogą być ramy dokumentu, składające się z nagłówka <head>...</head>
i właściwego ciała dokumentu <body>...</body>
, a wszystko to umieszczone wewnątrz znacznika <html>...</html>
.