Arkusz stylów CSS
Jak wygląda typowy arkusz CSS?
Arkusz stylów jest zwykłym dokumentem tekstowym, więc do jego stworzenia możesz użyć Twojego ulubionego edytora HTML albo, jeśli wolisz, dedykowanego edytora CSS. W pliku tym wpisuje się listę tzw. reguł stylów, za pomocą których możliwe jest określanie wyglądu elementów na stronie. Każda reguła stylów składa się zawsze z dwóch następujących bezpośrednio po sobie części:
- Selektora - czyli elementu (znacznika) na stronie, któremu chcemy zmienić wygląd
- Deklaracji ujętej w nawiasy klamrowe, w której określa się, w jaki sposób chcemy zmienić wygląd
selektor1 { Tu wpisuje się deklaracje stylów } selektor2 { Tu wpisuje się deklaracje stylów } selektor3 { Tu wpisuje się deklaracje stylów }
Oczywiście możliwe jest wstawienie więcej niż trzech reguł stylów w jednym arkuszu - każda odpowiada za zmianę wyglądu elementu na stronie opisanego selektorem. O tym jak tworzyć selektory i co można wpisać w deklaracji stylów dowiesz się już w kolejnych punktach tego rozdziału. Zapraszam do dalszej lektury.
Dla zainteresowanych
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dodatkowych możliwości przy wstawianiu arkuszy stylów na stronach internetowych, zobacz rozdziały: Wewnętrzny arkusz stylów, Zewnętrzny arkusz stylów.
Pytania i odpowiedzi
Jak zrobić style w CSS?
W tym celu można się posłużyć edytorem CSS albo jeszcze lepiej edytorem HTML z wbudowaną obsługą również języka CSS. Utworzone style zapisujemy w dowolnym pliku z rozszerzeniem *.css, który stanowi tzw. arkusz stylów, a następnie dołączamy go do dokumentu HTML [zobacz: Wstawienie arkusza stylów].
Czym są i do czego służą arkusze stylów CSS?
Arkusz stylów CSS jest plikiem tekstowym służącym do ustalania wyglądu strony internetowej. Zawiera on tzw. reguły stylów. Z kolei każda z nich składa się z selektora i deklaracji stylów. Poszczególne deklaracje obejmują listę poleceń, które określają, w jaki sposób chcemy zmienić wygląd elementu na stronie wskazanego przez selektor.