Przejdź do treści

Zagnieżdżanie tabel

Jak stworzyć tabelę podrzędną?

<table>
<tr>
	<td>
		<table>
		<tr>
			<td>...</td>
		</tr>
		</table>
	</td>
</tr>
</table>
gdzie kolorem czerwonym zaznaczono tabelę główną (nadrzędną), a kolorem zielonym tabelę wewnętrzną (podrzędną). Możliwe jest oczywiście dalsze zagnieżdżanie.

Dzięki konstrukcji zagnieżdżania tabel, możliwe jest zbudowanie wielu tabel "jedna w drugiej". Tabele wewnętrzne znajdują się w komórkach tabeli zewnętrznej.

Zauważ, że w składni polecenia powyżej, tabela podrzędna jest bardziej wcięta (przesunięta w prawo) niż nadrzędna. Nie jest to konieczne, ale bardzo ułatwia tworzenie i czytanie kodu, dlatego polecam używanie takiego sposobu wpisywania.

Przykład <table, tr, td>

komórka1Akomórka1B
komórka1Ckomórka1D
komórka2
komórka3komórka4

Pytania i odpowiedzi <table, tr, td>

Czy możliwe jest umieszczanie tabel jedna w drugiej?

Tak, można wstawiać tabele jedna w drugiej, a nawet jedna w drugiej w trzeciej itd. Warto przy tym pamiętać, że im więcej tabel umieścimy wewnątrz siebie, tym taka konstrukcja może być coraz mniej czytelna ze względu na niewystarczającą ilość miejsca na ekranie.

Jak zrobić tabelę w tabeli HTML?

W tym celu wewnątrz znacznika wybranej komórki <td>...</td> tabeli nadrzędnej wstawiamy znacznik tabeli podrzędnej <table>...</table> wraz z całą jego zawartością - tzn. wewnętrznymi wierszami <tr>...</tr> i zawartymi w nich komórkami wewnętrznymi.

Komentarze

Zobacz więcej komentarzy

Facebook