Płatne serwery
Co jest ważne przy wyborze domeny (adresu) swojej strony internetowej? Czym się różnią płatne usługi hostingowe od darmowych serwerów WWW? Na co zwrócić uwagę wybierając płatny hosting?
Wstęp
Czasem z różnych względów darmowe serwery nie będą wystarczające na potrzeby tworzonej strony WWW. Wtedy ze swoją ofertą wkraczają firmy hostingowe oferujące płatne usługi hostingowe. Czy (i kiedy) warto z nich skorzystać? Czym się różnią od darmowych? Jak je wybrać? Ile kosztują?
Rodzaje hostingu
Na początek absolutna podstawa: jest kilka rodzajów usług serwerowych/hostingowych. Do najpopularniejszych z nich należą:
- Hosting współdzielony — to usługa, w której w ramach jednego fizycznego serwera (maszyny) firma udostępnia usługi wielu różnym klientom. Niektóre z udostępnianych zasobów w takiej usłudze są gwarantowane (jak np. miejsce na dysku twardym na pliki), a inne nie (jak np. dostęp do mocy obliczeniowej procesora czy pamięci RAM, który jest współdzielony z innymi klientami). Administracją samym serwerem zajmuje się hosting udostępniający gotową usługę hostingu stron WWW i poczty oraz panel do zarządzania usługą.
- VPS — to usługa, w której firma hostingowa uruchamia klientowi wydzieloną część fizycznego serwera do wyłącznej dyspozycji. Kupujący VPS sam musi wybrać system operacyjny, zainstalować usługi serwerowe oraz dbać o ich utrzymanie, konfiguracje i aktualizacje.
- Serwer dedykowany — to usługa podobna do VPS z kolei hosting udostępnia klientowi całą fizyczną maszynę w serwerowni podpiętą do internetu. Podobnie jak w przypadku VPS-a, konfiguracja i utrzymanie serwera dedykowane leży po stronie klienta.
W zdecydowanej większości przypadków, dla standardowych stron WWW najlepszym (i przy okazji najtańszym) rozwiązaniem będzie hosting współdzielony. I to głównie jego dotyczyć będzie dalsza część tego tekstu.
Serwer a domena internetowa
Podczas gdy w przypadku darmowych serwerów, użytkownikom udostępniana jest bezpłatnie subdomena w formie TwojaNazwa.domenahostingu.pl, tak w przypadku płatnych serwerów, masz możliwość wykupienia i używania własnych domen internetowych i adresów stron www w formie np. TwojaNazwa.pl.
Domeny nie kupuje się na zawsze — za prawo do użytkowania domeny ponosi się opłaty związane z rejestracją domeny (na pierwszy rok) i jej odnowieniem (w kolejnych latach). W momencie, gdy nie odnowimy własnej domeny na kolejny rok — trafia ona do puli wolnych domen i każdy może ją zarejestrować.
Domeny mają różne końcówki (zwane TLD), takie jak np. .pl, .com.pl, .net.pl, .org.pl czy np. .szczecin.pl w Polsce. Podobne domeny występują w innych krajach (np. .de w Niemczech czy .co.uk w Wielkiej Brytanii). Dodatkowo zarejestrować można domeny globalne z końcówkami .com, .net, .org i .info lub setki innych tzw. nowych domen z wymyślnymi końcówkami takimi jak np. .blog, .fit, czy .online.
Domenę można zarejestrować i utrzymywać u dowolnego rejestratora domen, a za pomocą serwerów DNS wskazać, na jaki serwer (hosting) ma wskazywać. Nie warto więc przepłacać za domenę, bo w praktyce wszędzie kupujemy taką samą usługę.
Częstą praktyką rejestratorów domen, na którą warto uważać, jest oferowanie własnej domeny w bardzo niskiej cenie (np. za 1 zł) lub wręcz za darmo, ale oferowanie wysokiej ceny jej przedłużenia w kolejnych latach. Rejestrując domenę warto więc zwrócić uwagę zarówno na koszt jej rejestracji, jak i również — a może przede wszystkim — na koszt jej przedłużenia po roku.
Czym się różnią płatne usługi hostingowe od darmowych?
Co jeszcze poza możliwością uruchomienia własnej domeny wyróżnia płatne usługi hostingowe?
- Pomoc techniczna — w przypadku darmowych serwerów nie mamy co liczyć na infolinię, całodobową pomoc e-mail czy szybki support rozwiązujący problemy klientów. Płacąc za hosting, stajemy się klientami i otrzymujemy to “w pakiecie”.
- Brak reklam — darmowe serwery często zarabiają na tym, że wyświetlają na utrzymywanych na nich stronach reklamy w formie linków czy banerów. W przypadku płatnych usług oczywiście nie ma to miejsca.
- Dużo większe zasoby — na darmowych serwerach udostępniane zasoby (dysk, procesor, pamięć) są na zazwyczaj minimalnym wymaganym poziomie, aby strona działała poprawnie. W płatnych hostingach możemy jednak liczyć na znacznie większe zasoby udostępniane klientom. Efekt jest taki, że strona działa znacznie szybciej i jest w stanie obsłużyć znacznie więcej odwiedzających ją osób.
- Kopie zapasowe — nic nie zwalnia nas od wykonywania samodzielnie kopii zapasowych, ale liczące się płatne hostingi oferują bezpłatnie automatyczne backupy wszystkich stron wykonywane co minimum 24 godziny.
- Gwarancje — no i na koniec najważniejsza kwestia. Płacąc za coś, stajemy się klientem, który otrzymuje od firmy jakąś usługę gwarantującą np. nieprzerwane działanie przez 99.95% czasu, szybkie reakcje na awarie czy dbanie bezpieczeństwo.
Dodatkowo dochodzi do tego kwestia obsługiwanych technologii. Płatne hostingi pozwalają utrzymywać strony napisane w języku PHP, pozwalają na dostęp do baz danych MySQL czy oferują dodatkowe skrzynki e-mail, które można założyć razem ze stroną. Na płatnym hostingu można uruchomić także strony oparte o systemy CMS takie jak np. WordPress.
Podsumowując: w przypadku prostych, niekomercyjnych i testowych projektów, w których nieprzerwane i pewne działanie strony WWW nie jest konieczne — wystarczającym może okazać się bezpłatny hosting. W przypadku innych projektów — stron firmowych, biznesowych, sklepów, blogów itd. - wskazana jest płatna usługa serwerowa.
Na co zwrócić uwagę wybierając płatny hosting?
Poniżej najważniejsze kwestie dotyczące kwestii, na które warto zwracać uwagę, wybierając usługę płatnego hostingu.
1. Dostępne zasoby serwera
- Ile miejsca na dysku udostępnia hosting na pliki stron WWW, skrzynki e-mail i bazy danych?
- Jaki rodzaj dysków twardych oferuje hosting (SSD jest znacznie szybsze od HDD)?
- Jaki jest miesięczny limit transferu?
- Jakie są limity ilości procesów, CPU (procesora) i RAM?
2. Wspierane technologie
- Czy na hostingu można zabezpieczyć stronę za pomocą certyfikatu SSL za darmo?
- Czy hosting wspiera protokół HTTP/2 lub HTTP/3?
3. Lokalizacja serwera
- Czy serwer znajduje się w Polsce, Europie czy gdzieś dalej?
4. Kopie zapasowe
- Jak często wykonywane są kopie zapasowe przez hosting?
- Jak długo przechowywane są backupy?
- Jak wygląda ich przywrócenie?
5. Pomoc techniczna
- W jakie dni i w jakich godzinach działa pomoc techniczna?
- Jakie są metody kontaktu z supportem?
Oczywiście to nie wszystkie kwestie, ale podstawowe pytania, które warto zadać, decydując się na wybór płatnej usługi hostingowej.
Ile kosztuje hosting strony WWW?
Koszt płatnych serwerów zależny jest od renomy firmy, udostępnianych zasobów (m.in. miejsce na dysku, transfer, procesor, pamięć), podzespołów serwera (np. rodzaj dysku twardego), używanych technologii (np. obsługa HTTP/2 czy HTTP/3), czy oferowanych usług dodatkowych.
Koszt hostingu współdzielonego waha się od 50 do 600 zł brutto na rok. Przy czym dla prostej statycznej strony napisanej wyłącznie w HTML, w zazwyczaj wystarczające w zupełności będą najtańsze serwery w cenach 50–200 zł rocznie.
Warto z głową podejść do tematu wyboru firmy hostingowej, aby strona WWW działała szybko, niezawodnie i była bezpieczna. I na koniec pamiętaj: płacisz = masz prawo wymagać.
O autorze:
Artykuł o płatnych serwerach gościnnie przygotował Mateusz Mazurek — przedsiębiorca internetowy i twórca blogów. Obecny i były klient dziesiątek firm hostingowych. Autor projektu Jak Wybrać Hosting?, w ramach którego pomaga wybrać najlepszą usługę hostingową, testując, sprawdzając, recenzując serwery oraz przygotowując rankingi najlepszych hostingów.